ЧИМ ДИХАЄ РИНОК ПЕРВИННОЇ НЕРУХОМОСТІ

З початку війни більшість девелоперів прийняли рішення не починати нові проекти. Аби не втратити репутацію – добудовують те, що почали. Мова про об’єкти, які мають ступінь готовності не менше 60%. Поки ця тенденція збережеться до кінця року. Про це у коментарі Столична нерухомість розповів Віталій Грусевич, голова правління The Wall-Ukraine. Водночас, він зазначив, що девелопери розглядають можливості розширення портфелю проєктів.
– Ті, хто постійно працював у сфері житлової нерухомості, аналізує ринок комерційної, зокрема будівництво логістичних комплексів чи складів. Також сюди можна віднести розвиток вже збудованих ЖК, додавши до них затребуваний сервіс, – підкреслив В. Грусевич.

За словами експерта, зараз починають діяти нові державні будівельні норми. Посилена увага будівництву бомбосховищ та укриттів. Тому проекти переглядаються. Хто запроектував підземні паркінги, планує приміщення для укриття. Метод монолітно-каркасного будівництва стає найпоширенішим варіантом.

Щодо купівлі-продажу, Віталій Грусевич відзначив, що частина покупців переорієнтувалася на об’єкти на території західних областей України.
– А там це розуміють, тому у найближчі місяці попит буде визначати нову ціну. Правила ринку ніхто не відміняв. У цих районах за останній місяць навіть фіксують покращення попиту на первинну нерухомість. З огляду на те, що від початку війни первинний ринок по всій Україні практично зупинився, – зауважив Віталій.

Покупці, які розглядають первинну нерухомість, орієнтуються на об’єкти “під ключ” та ремонт без розкоші, цікавляться міцністю стін, матеріалами, наявністю бомбосховища. Питання безпеки створило ще таку нову тенденцію.
– Якщо раніше частіше обирали видові верхні поверхи, то зараз в пріоритеті квартири на поверхах посередині, з яких швидше дістатися до бомбосховища, – говорить голова правління.

Триває підготовка до опалювального сезону. У зв’язку з цим, певна категорія людей орієнтується на вже готові приватні будинки, котеджі, таунхауси, де вирішені всі комунальні питання і, у разі пошкодження газової системи, можна скористатися альтернативною системою обігріву. Частина клієнтів, які можуть без кредиту чи розстрочки придбати житло, в режимі очікування та стежать за подіями на ринку. Ті, хто інвестував, обирали невеликі і зручні квартири, які легше продати у випадку необхідності виїжджати за кордон.

Віталій Грусевич вважає, що вартість квадратного метра зростатиме в усіх сегментах нерухомості.
– З поточної ситуації курсу долара, вартість житла знижуватися не буде. Найпоширеніші аргументи – вартість імпортних будівельних матеріалів, нетипове становище ринку металу, скла, сухих будівельних сумішей, утеплювачів. Вплив на ціноутворення має світова тенденція зростання вартості енергоресурсів, що призводить до зростання цін на цемент, гіпсові в’яжучі, гіпсокартон, цеглу, пінополістирол, мінеральну вату тощо. Останні місяці ці групи будівельних матеріалів значно подорожчали. Через зростання вартості палива подорожчала логістика всіх будівельних матеріалів, обладнання та устаткування. Зросла вартість роботи машин та механізмів на будівельних майданчиках, – підкреслює невтішну тенденцію експерт.

Ринок робочої сили наразі має довоєнні показники. Проте при перших ознаках масового відновлення будівельного ринку заробітна плата суттєво зростатиме.

Лінк на статтю – https://cutt.ly/nXlJWvM

ІНШІ НОВИНИ